header-logo2.png FindHouse

طراحی و ساخت پره‌های توربین بخار در نیروگاه برق بندرعباس

طراحی و ساخت پره‌های توربین بخار در نیروگاه برق بندرعباس
مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان گفت: به همت متخصصان بومی، پره‌های متحرک و ثابت توربین بخار نیروگاه بندرعباس طراحی و ساخته شد.

طراحی و ساخت پره‌های توربین بخار در نیروگاه برق بندرعباس

حسین سلیمی مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان گفت: این پره‌ها نخستین مرحله ورود بخار به توربین است که با عبور از مراحل مختلف و انتقال این حرکت به روتورِ ژنراتور، موجب تبدیل انرژی بخار به حرارت و تولید انرژی الکتریکی می‌شود.

حسین سلیمی افزود: این پره‌ها از نوع ضربه‌ای، و از تکنولوژی خاصی برای ساخت آن استفاده‌شده است.

وی گفت: ساخت پره‌های متحرک با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان آغازشده است، و بر روی روتورِ توربین واحد ۳ که برای تعمیرات اساسی خارج‌شده بود، نصب‌شده است.

سلیمی افزود: با تکیه‌بر دانش داخلی مولد برق (رکتیفایر) نیز، برای تولید داخلی قطعات نیروگاهی با صرفه‌جویی ارزی، طراحی و ساخته شد.

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس افزود: با طراحی و ساخت مولد برق، شبکه آب‌ژاول سازی، نوسازی و به‌روزرسانی شد. و آب‌ژاول تولیدی برای جلوگیری از ورود موجودات دریایی به شبکه خنک‌کن نیروگاه، به آب دریا تزریق می‌شود.

سلیمی به کاربرد وسیع این دستگاه در صنایع مختلف اشاره کرد و گفت: با بومی‌سازی این تکنولوژی نیازهای حیاتی نیروگاه بندرعباس و دیگر صنایع برطرف شد.

وی گفت: پس از آزمایش‌های نهایی و تعویض شبکه‌های الکتریکی و مکانیکی، متخصصان داخلی توانستند پس از ۳۰ سال، شبکه آب‌ژاول سازی نیروگاه بندرعباس را طراحی و نوسازی کنند.

سلیمی خاطرنشان کرد: نبود شبکه آب‌ژاول سازی در نیروگاه‌های بخار، موجب گرفتگی مسیر آب ورودی نیروگاه و درنتیجه عملکرد ناقص شبکه آب خنک‌کن واحد بخار، افت خلاء، کاهش بار و خروج واحد می‌شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان گفت: شبکه کنترل و مانیتورینگ کلرزنی هم در نیروگاه بندرعباس طراحی و ساخته‌شده است.

سلیمی افزود: به علت رطوبت بالا و وجود گاز کلر موجود در آب‌وهوای محل نصب، شبکه‌های کنترلی، حس‌گرها و وسایل الکتریکی و مکانیکی موجود درآن‌ واحد از بین رفته بود.

گفتی است نیروگاه هزار و سیصد و بیست مگاواتی حرارتی، به‌طور متوسط روزانه ۵۴۰ مگاوات برق تولید می‌کند همچنین نیروگاه حرارتی برق بندرعباس بزرگ‌ترین نیروگاه جنوب کشور است که نقش مهمی در تأمین برق بندر شهید رجایی و صنایع بزرگ هرمزگان دارد.

 

منبع: خبرگزاری موج هرمزگان

اخبار مرتبط

۸ پروژه صنعت آب و برق بااعتبا . . .

هشت پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیارد تومان، با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو و در قالب سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

برق خورشیدی و بادی در چین، به . . .

اداره ملی انرژی (NEA)  چین اعلام کرد که این کشور هدف‌گذاری کرده است که تولید برق خود را از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی از ۹٫۷ درصد کل مصرف برق خود در . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی