header-logo2.png FindHouse

برگزاری مناقصه بین‌المللی برای احداث نیروگاه‌های بادی در میل نادر

برگزاری مناقصه بین‌المللی برای احداث نیروگاه‌های بادی در میل نادر
اسناد برگزاری مناقصه بین‌المللی برای احداث واحدهای بادی در منطقه میل نادر توسط سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) در حال تهیه بوده و امید است این مناقصه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ با انتخاب سرمایه‌گذار شایسته به نتیجه برسد.

برگزاری مناقصه بین‌المللی برای احداث نیروگاه‌های بادی در میل نادر

سیستان از گذشته‌های دور سرزمین بادها بوده است و مهر تأییدی به راین موضوع وجود آسبادهای تاریخی در این خطه از کشور است.

بادهای ۱۲۰ روزه باقدرت آسبادها را به حرکت درمی‌آوردند و گندم‌ها در انبار غله ایران آسیاب می‌کردند، در این میان با خشک شدن تالاب هامون بادهای ۱۲۰ روزه که نعمتی برای خنکی و تعدیل هوای سیستان بودند به بلای جان سیستانی‌ها تبدیل شدند و با فرسایش سطح تالاب هامون موجب ایجاد طوفان‌های گردوغبار و وجود ریزگردها در منطقه شدند.

خشکی تالاب هامون به دلیل قهر طبیعت و بی‌مهری کشور همسایه و احداث بند کمال خان بر روی رودخانه هیرمند همچنان ادامه دارد، در این میان بادهای سیستان کماکان باقدرت می‌وزند که می‌توان از این نعمت الهی برای چرخش پره‌های غول‌پیکر توربین‌های بادی استفاده کرد.

بر این اساس نیروگاه بادی در منطقه میل نادر در حال ساخت بوده و تعدادی توربین هم در این خطه نصب‌شده است که می‌تواند زمینه را برای برق پایدار در منطقه فراهم کند و فرصتی برای بهره‌مندی از انرژی بی‌پایان باد در منطقه سیستان باشد.

میل نادر معروف‌ترین تونل بادی جهان

حبیب اله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی به‌تازگی در این خصوص بیان کرد: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان به دلیل ایجاد طوفان‌های گردوغبار در سال‌های اخیر سبب شده است این خطه در سل رتبه اول را داشته باشد و به لحاظ آلایندگی ناشی از ریزگردها منطقه سیستان جزو شهرهای اول جهان باشد.

وی ادامه داد: بسته شدن مسیر آب رودخانه هیرمند و ایجاد بند کمال خان و چندین بند دیگر در این مسیر از سوی افغانستان موجب تشدید طوفان‌ها در این منطقه شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: معروف‌ترین تونل بادی جهان میل نادر بوده و تابه‌حال کاری برای آن انجام‌نشده است.

دهمرده بیان کرد: بادهای ۱۲۰ روزه خطه سیستان، در دوره پیک مصرف برق در کشور می‌تواند مقدار بالایی انرژی الکتریکی تولید کند که به شبکه تولید برق ایران کمک زیادی خواهد کرد و هم قابلیت صادرات به افغانستان و پاکستان را دارد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بهره برداری از تونل بادی میل نادر آغاز و چند توربین هم وارد مدار شده است که یکی از آن‌ها به‌اندازه مصرف سه کارخانه سیمان و پنج هزار خانوار برق تولید می‌کند.

تولید ۲۰۰ مگاوات برق تا پایان ۱۴۰۰

علیرضا پرنده مطلق، مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای صنعت برق در سال ۹۸ و ۹۹ زیرساخت میل نادر است، کار آغازشده و می‌توانیم انتظار داشته باشیم اگر مشکلی نباشد تا پایان ۱۴۰۰ میزان ۲۰۰ مگاوات برق تولید کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا، حمل تجهیزات پنج دستگاه توربین بادی به منطقه به‌طور کامل انجام‌شده و فونداسیون‌های همه واحدها در مراحل پایانی است.

مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برنامه‌ریزی لازم برای احداث پنج دستگاه قبل از شروع طوفان‌های ۱۲۰ روزه صورت پذیرفته است.

پرنده مطلق اضافه کرد: پست موقت ۶۳ کیلوولت موردنیاز برای انتقال ۲۵ مگاوات تولید توربین‌های بادی، نصب و در مدار قرارگرفته است.

وی ادامه داد: مجوزهای لازم برای احداث پست دائم ۱۳۲/۴۰۰ کیلوولت میل نادر در حال اخذ است و پس از صدور مجوزهای مورداشاره مناقصه EPCF احداث پست مذکور برگزار می‌شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: با انتخاب پیمانکار احداث برای پست مذکور، بخشی از آن از انتهای سال ۱۴۰۰ در مدار قرار خواهد گرفت و پایان سال آینده پست به‌طور کامل آماده انتقال توان تولیدی توربین‌های بادی به شبکه خواهد بود.

مدیرعامل برق منطقه‌ای سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در همین رابطه بودجه موردنیاز احداث پست از طرف شرکت توانیر در نظر گرفته‌شده است.

پرنده مطلق گفت: همچنین در رابطه با احداث واحدهای جدید توسط سرمایه‌گذاران جدید، مذاکراتی با چندین سرمایه‌گذار در حال انجام است.

وی ادامه داد: درنهایت اسناد برگزاری مناقصه بین‌المللی برای احداث واحدهای بادی در منطقه میل نادر توسط سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق (ساتبا) در حال تهیه بوده و امید است این مناقصه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ با انتخاب سرمایه‌گذار شایسته به نتیجه برسد.

 

منبع: دانا

اخبار مرتبط

۸ پروژه صنعت آب و برق بااعتبا . . .

هشت پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیارد تومان، با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو و در قالب سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

برق خورشیدی و بادی در چین، به . . .

اداره ملی انرژی (NEA)  چین اعلام کرد که این کشور هدف‌گذاری کرده است که تولید برق خود را از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی از ۹٫۷ درصد کل مصرف برق خود در . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی