header-logo2.png FindHouse

مرگ تجدیدپذیرها در بحبوحه باج و یارانه به صنایع و نیروگاه‌ها

مرگ تجدیدپذیرها در بحبوحه باج و یارانه به صنایع و نیروگاه‌ها
عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: ازنظر انتشار (CO2) و آلایندگی جزء ۱۰ کشور اول دنیا هستیم اما آیا (GDP) ایران هم جزء ۱۰ کشور اول دنیا است؟ یعنی متناسب با (GDP) آلایندگی ایجاد می‌کنیم؟ مسلماً خیر.

مرگ تجدیدپذیرها در بحبوحه باج و یارانه به صنایع و نیروگاه‌ها

عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر گفت: درباره دلایل عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور و رتبه پایین در رعایت پروتکل‌های کنوانسیون پاریس اظهار داشت: ما در برنامه ششم توسعه کشور هدف‌گذاری کردیم که ۵ هزار مگاوات برق از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید کنیم اما اکنون در آخرین سال برنامه توسعه فقط توانستیم ۸۴۰ مگاوات به بهره‌برداری برسانیم یعنی از اهداف برنامه عقبیم. در قانون هوای پاک کشور نیز مصوب شده ۳۰ درصد افزایش ظرفیت برق کشور باید از محل انرژی‌های تجدیدپذیر باشد که در این مدت هیچ‌کدام اجرانشده است.

وی بابیان اینکه تاکنون طبق سند ملی محیط‌زیست نیز در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر عمل نکردیم، افزود: یکی از موانع نپرداختن به تجدیدپذیرها در کشور این است که موضوع انرژی‌های پاک بین وزارت نفت، نیرو و سازمان حفاظت از محیط‌زیست گیرکرده است، انرژی‌های تجدیدپذیر تولید برق دارند اما چون ما در کشور منابع زیاد گاز داریم و به‌صورت یارانه‌ای با نرخ ۵ تومان به ازای هر مترمکعب در اختیار  نیروگاه‌های حرارتی قرار می‌دهیم انگیزه‌ای برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر باقی نمی‌گذاریم.

محمد امین زنگنه تصریح کرد: اگر گاز ارسالی به نیروگاه‌ها و پتروشیمی‌ها را با سود پتروشیمی مقایسه کنیم عدد فروش گاز به این بخش‌ها صفر و تقریباً رایگان است، بنابراین وقتی گاز را به رایگان در اختیار نیروگاه‌های حرارتی قرار دهیم ازنظر اقتصادی نیروگاه‌های تجدیدپذیر قابل‌رقابت نیستند، مگر اینکه گاز به قیمت واقعی به نیروگاه‌ها داده شود که بنا بر سیاست دولت این کار انجام نمی‌شود.

وی بابیان اینکه سازمان برنامه‌وبودجه باید تکلیف مزایای تجدیدپذیر و مشکل بین نفت، نیرو و سازمان حفاظت محیط‌زیست درزمینه این نوع از انرژی را روشن کند، گفت: ما قانون ۶۱ اصلاح الگوی مصرف را داریم که قرار شده منافع حاصل از عدم مصرف سوخت در نیروگاه‌های تجدیدپذیر و عدم انتشار آلاینده هرسال محاسبه و به وزارت نیرو داده شود، در ماده ۷۵ قانون اصلاح الگوی مصرف گفته‌شده باید منابع آن هرساله در بودجه سنواتی دیده شود اما متأسفانه سازمان برنامه‌وبودجه هیچ‌گاه آن را در لایحه بودجه سالانه ندیده است.

زنگنه با تأکید بر اینکه دلیل عدم توسعه تجدیدپذیر در کشور ما این است که به قوانین و مقررات زیاد توجه نمی‌شود، بین وزارت نفت، نیرو و سازمان حفاظت محیط‌زیست هماهنگی وجود ندارد و بخشی نگری بر منافع ملی ارجح است، خاطرنشان کرد:

ما ازنظر انتشار (CO2) و آلایندگی جزء ۱۰ کشور اول دنیا هستیم اما آیا (GDP) ایران هم جزء ۱۰ کشور اول دنیا است؟

یعنی متناسب با (GDP) آلایندگی ایجاد می‌کنیم؟ مسلماً خیر. زیرا کشور ما تبدیل به محل صنایع آلاینده شده است در دیگر کشورها اقتصادی بودن یک صنعت بر مبنای میزان مصرف انرژی و آلاینده بودن آن است اما در کشور ما هیچ‌کدام از این موضوعات رعایت نمی‌شود.

وی بیان داشت: یعنی هیچ جای دنیا تا این اندازه به صنایع انرژی رایگان نمی‌دهند، از سوی دیگر در قبال اینکه صنایع محیط‌زیست را آلوده می‌کنند هیچ جریمه‌ای دیده نمی‌شود.

عضو کارگروه ترویج انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر با انتقاد از عدم انتشار آمار مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا در کشور گفت: در حال حاضر آمار سالانه مرگ‌ومیر در ایران در اثر آلودگی هوا از تصادفات جاده‌ای بیشتر است، چرا سازمان حفاظت محیط‌زیست سهم آلایندگی صنایع را مشخص نمی‌کند که این دغدغه در مردم ایجاد شود که بدانند اگر آمار سرطان ریه در تهران بالا می‌رود چه کسی مسئول است؟ آیا جز خودروسازان نیروگاه‌ها و صنایع نیز عامل‌اند؟

وی یادآور شد: متأسفانه در کشور ما به موضوع آلایندگی به‌درستی پرداخته نشده، چون جان انسان‌ها اهمیت ندارد، با تخصیص انرژی رایگان صنایع کشور پول‌دار می‌شوند، این در حالی است که در هیچ جای دنیا خوراک یارانه‌ای به صنایع داده نمی‌شود، صنایعی که محصول را صادر کرده و یا به قیمت صادراتی در کشور می‌فروشند، بنابراین تا زمانی که در بر این پاشنه بچرخد، تجدیدپذیرها جایی برای توسعه ندارند.

زنگنه در ادامه اظهار داشت: صنایع نفت امریکا در دهه ۷۰ میلادی می‌دانستند که (GLOBAL WARMING) اتفاق می‌افتد اما نه‌تنها آمار را منتشر نکردند بلکه جلو انتشار این اخبار را هم گرفتند دقیقاً همین اتفاق ۵۰ سال بعد در ایران می‌افتد، یعنی صنایعی که پول زیادی دارند اجازه نمی‌دهند آمار و ارقام در کشور شفاف گفته‌شده و مشخص شود صنایع چه بلایی سر محیط‌زیست، مردم و آب کشور می‌آورند.

 

منبع: ایلنا

اخبار مرتبط

۸ پروژه صنعت آب و برق بااعتبا . . .

هشت پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیارد تومان، با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو و در قالب سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

برق خورشیدی و بادی در چین، به . . .

اداره ملی انرژی (NEA)  چین اعلام کرد که این کشور هدف‌گذاری کرده است که تولید برق خود را از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی از ۹٫۷ درصد کل مصرف برق خود در . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی