header-logo2.png FindHouse

سود مالی تولید انرژی خورشیدی به ۲۲۳ میلیارد خواهد رسید

سود مالی تولید انرژی خورشیدی به ۲۲۳ میلیارد خواهد رسید
انتظار می‌رود نسل جدید پنل‌های خورشیدی طی سال‌های آتی پیشرفته‌تر و با کارایی بیشتری همراه باشد و حجم انرژی تولیدی توسط نسل جدید پنل‌های خورشیدی چند برابر نمونه‌های مشابه در گذشته باشد.

سود مالی تولید انرژی خورشیدی به ۲۲۳ میلیارد خواهد رسید

گزارش منتشرشده از سوی موسسه تحقیقات انرژی نشان می‌دهد که بازار تجارت انرژی خورشیدی سال پررونقی را گذرانده است.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها، تولیدکنندگان انرژی خورشیدی تا سال میلادی ۲۰۱۸ در کشورهای مختلف، ۵۲٫۵ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند و همین ارزیابی حاکی از آن است که تا سال ۲۰۲۶ میلادی میزان درآمد حاصل از انرژی خورشیدی در جهان به ۲۲۳٫۳ میلیارد دلار خواهد رسید.

افزایش تقاضا برای منابع انرژی، سیاست‌های حمایتی دولت‌ها برای نصب پنل‌های خورشیدی در خانه‌های شخصی در کشورهای غربی و آسیایی و از همه مهم‌تر سیاست‌های محدودکننده استفاده از سوخت‌های فسیلی ازجمله مهم‌ترین دلایل استفاده از انرژی خورشیدی و رشد درآمد ناشی از این انرژی است.

از سوی دیگر انتظار می‌رود نسل جدید پنل‌های خورشیدی طی سال‌های آتی پیشرفته‌تر و با کارایی بیشتری همراه باشد.

و همچنین حجم انرژی تولیدی توسط نسل جدید پنل‌های خورشیدی چند برابر نمونه‌های مشابه در گذشته باشد.

در این گزارش همچنین پیش‌بینی‌شده که طی سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۶ آمریکای شمالی ۱۹درصد از تولید انرژی خورشیدی در دنیا را به خود اختصاص دهد، درحالی‌که انرژی تولیدی در آسیا و اقیانوسیه تا ۲۵ درصد بیشتر پیش‌بینی‌شده است.

درعین‌حال آنچه به افزایش استفاده و محبوبیت انرژی خورشیدی دامن زده است، وقوع حوادث و اتفاقات آب و هوایی سهمگین در کشورهای مختلف است.

طی سال گذشته براثر طوفان‌های بزرگ و سهمگین در سواحل شرقی آمریکا، بسیاری از خانه‌های مناطق ساحلی برق خود را برای ساعت‌های طولانی از دست می‌دادند و این حوادث در مناطق دیگری از جهان ازجمله در جنوب و شمال اروپا نیز دیده شد و مسئولان تأمین انرژی به دنبال بروز طوفان‌های بزرگ مجبور به قطع چندساعته برق می‌شدند.

قطع برق اگرچه باعث هجوم شهروندان شهرهای در معرض طوفان برای خرید ژنراتورهای دیزلی تأمین برق شد، اما همزمان بسیاری نیز ترجیح دادند که با شرکت‌های مهندسی، قرارداد نصب پنل‌های خورشیدی روی پشت‌بام را امضا کنند و تقاضا برای نصب  پنل‌های خورشیدی ازجمله در کالیفرنیای آمریکا ۳۰۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

همچنین انتظار می‌رود که دولت‌ها طی سال‌های آتی با محدودیت‌های بیشتری برای توسعه نیروگاه‌های گازی و استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تأمین انرژی برق روبرو شوند.

گرمایش سالانه کره زمین و همچنین معاهدات آب و هوایی جهانی ازجمله توافق پاریس درمجموع شرایطی را ایجاد کرده تا دولت‌ها به‌ویژه در غرب برای توسعه و ساخت نیروگاه گازی جدید برای تأمین برق با محدودیت روبرو باشند و از همین رو نیز توسعه استفاده از انرژی خورشیدی بخشی از سیاست‌های تشویقی دولت‌ها در بسیاری کشورها به شمار خواهد رفت که به‌نوبه خود استفاده از انرژی خورشیدی را رایج‌تر خواهد کرد.

تا سال ۲۰۱۹، چین و هند به‌عنوان پیشتازان توسعه‌ پروژه‌های انرژی خورشیدی در مقیاس وسیع شناخته می‌شدند، اما افزایش میزان تقاضای انرژی در ایالات‌متحده  و وجود رکود اقتصادی و همزمان سیاست‌های تشویقی دولت واشنگتن و افزایش نگرانی‌های زیست‌محیطی عمومی باعث شده تا یک سال گذشته، آمریکا رکورددار تولید برق خورشیدی باشد.

 درواقعاگرچه بزرگ‌ترین نیروگاه‌های خورشیدی در خارج از ایالات‌متحده قرار دارند؛ اما دو نیروگاه در کالیفرنیا و نیومکزیکو در دست احداث هستند. و همچنین نیروگاه‌های کوچک خانگی نیز در این کشور در مقایسه با یک سال گذشته چند برابر شده است.

بااین‌حال توسعه پنل‌ها و نیروگاه‌های خورشیدی با انتقادهایی نیز همراه است.

یکی از نگرانی‌های توسعه انرژی خورشیدی، آسیب به زمین، فرسایش و از بین رفتن حیات‌وحش است. بااینکه سیستم‌های خورشیدی را می‌توان در محل‌های ثابتی نصب کرد، اما ممکن است سیستم‌های بزرگ PV برای تولید هر مگاوات برق به ۳٫۵ تا ۱۰ جریب زمین و تأسیسات CSP و برای تولید همین میزبان به ۴ تا ۱۶٫۵ جریب زمین نیاز داشته باشند برای حل این مشکل گفته‌شده است که می‌توان تأسیسات را در بخش‌های کم کیفیت یا در امتداد جاده‌ها و بزرگراه‌ها نصب کرد تا سطح کمتری از مناطق بکر و طبیعی مورداستفاده قرار گیرد

همچنین یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فناوری خورشیدی، این است که تنها هنگام تابش خورشید انرژی تولید می‌کند. به این معنی که هنگام شب یا در روزهای ابری ممکن است تأمین انرژی مختل شود. اگر روش‌های کم‌هزینه‌ای برای ذخیره‌سازی انرژی وجود داشته باشد این مسئله مشکل‌ساز نخواهد شد، زیرا دوره‌های آفتابی طولانی می‌توانند انرژی اضافه را ذخیره کنند. برای مثال آلمان یکی از پیشتازان فناوری خورشیدی، در حال حاضر بر توسعه‌ ذخیره‌سازی انرژی کار می‌کند تا این مشکل را برطرف کند، اما هنوز منابع ذخیره انرژی خورشیدی پیشرفت زیادی نداشته و تلاش برای ذخیره انرژی اضافی در روزهای آفتابی برای جایگزینی در  شب‌ها و روزهای ابری همچنان چالش بزرگ توسعه و اتکا به انرژی خورشیدی است.

 

منبع: بازار

اخبار مرتبط

۸ پروژه صنعت آب و برق بااعتبا . . .

هشت پروژه صنعت آب و برق با سرمایه‌گذاری ۱۷۵ میلیارد تومان، با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو و در قالب سومین هفته پویش #هرهفته_الف_ب_ایران افتتاح شد.

برق خورشیدی و بادی در چین، به . . .

اداره ملی انرژی (NEA)  چین اعلام کرد که این کشور هدف‌گذاری کرده است که تولید برق خود را از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی از ۹٫۷ درصد کل مصرف برق خود در . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی