header-logo2.png FindHouse

بومی‌سازی پایش و امنیت شبکه برق ایران با یک‌دهم هزینه وارداتی از اروپا

بومی‌سازی پایش و امنیت شبکه برق ایران با یک‌دهم هزینه وارداتی از اروپا
مدیر دفتر حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات ساتکاب گفت: با تجاری‌سازی محصولات «سامانه شبیه‌سازی سخت‌افزاری شبکه برق، رله و سیستم‌های حفاظت، اندازه‌گیری و پایش شبکه»، علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، امکانِ درآمدزایی از طریق صادرات به دیگر کشورها فراهم می‌شود.

بومی‌سازی پایش و امنیت شبکه برق ایران با یک‌دهم هزینه وارداتی از اروپا

"علی‌اکبر رجلی‌نوده" در حاشیه بازدید از پارک فناوری دانشگاه تهران و پروژه ساخت «سامانه شبیه‌سازی سخت‌افزاری شبکه برق، رله و سیستم‌های حفاظت، اندازه‌گیری و پایش شبکه»، با اشاره به اینکه پروژه مذکور در راستای تأمین پایداری، حفاظت و امنیت شبکه برق تعریف و اجراشده است، افزود: ساخت دستگاه‌های فوق، توسط محققان حاضر در این مرکز با راهبری و هدایت مهدی داورپناه، عضو هیئت‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران عملیاتی شده است

مدیر دفتر حمایت از ساخت داخل و توسعه صادرات شرکت ساتکاب بابیان اینکه ازجمله مهم‌ترین تکنولوژی‌های سامانه پایش گسترده در یک شبکه هوشمند، دستگاه‌های اندازه‌گیری هستند، اظهار کرد:  اینتجهیزات پس از نصب در ایستگاه‌های شبکه برق می‌توانند وضعیت متغیرهای نقاط مختلف شبکه برق را با دقت و سرعت بسیار بالا اندازه‌گیری کرده و این اطلاعات را در بستر فیبر نوری و به‌طور همزمان با برچسب ساعت جهانی از طریق سیستم ماهواره‌ای (GPS به مرکز پایش مدیریت شبکه برق ارسال کنند

وی ادامه داد: نمونه مشابه خارجی این دستگاه‌ها پیش‌ازاین، از برخی شرکت‌های اروپایی با قیمت‌های بسیار کلان خریداری و وارد می‌شد، اما در حال حاضر، با ساخت آنها توسط نخبگانِ جوانِ ایرانی، این محصولات فقط با یک‌دهم هزینه وارداتی، در داخل کشور تولیدشده و از مزایایی چون «کیفیت و قابلیت بالا»، هزینه ارزی پایین (صرفه‌جویی ارزی) و پشتیبانی و خدمات فنی داخلیِ برخوردارند

رجلی‌نوده، ایجاد فرصت برای رقابت با نمونه‌های خارجی در صنعت برق کشورهای همسایه را ازجمله ویژگی‌های دستیابی به این فناوری عنوان کرد و گفت: سامانه‌های مذکور، ازجمله فناوری‌های نوین جهانی بوده که درزمینه مطالعات و کنترل شبکه برق کاربرد داشته و اندازه‌گیری پارامترهای اصلی شبکه را محقق می‌سازند.

وی بابیان اینکه، تولید این دستگاه با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است، اظهار امیدواری کرد، با تجاری‌سازی آن در آینده نزدیک، علاوه بر تحقق صرفه‌جویی ارزی، فرصتی برای ورود به بازارهای جهانی به‌عنوان یکی از معدود دارندگان این تکنولوژی در جهان را فراهم کنیم.

لازم به ذکر است، «ساتکاب» به‌عنوان شرکت مادر تخصصی وزارت نیرو، مسئولیت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای تحقق ساختِ داخل، تجاری‌سازی و توسعه فناوری‌های به‌دست‌آمده در مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور مرتبط با حوزه صنایع آب، برق و آبفا را به عهده دارد.

 

منبع: http://news.moe.gov.ir

اخبار مرتبط

سامانه "ایران سابات" در ارتبا . . .

سامانه "ایران سابات" برای فرآیندمحور کردن بازدیدهای دوره‌ای از سامانه‌های خورشیدی مشترکان توسط شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی با حضور مجازی م . . .

اطلاعیه ثبت‌نام در آزمون نظام . . .

به اطلاع کلیه متقاضیان آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی می‌رساند، آزمون‌های مذکور در سال ۱۴۰۰ در کلیه رشته‌های مهندسی مندرج در قانون نظام‌مهندسی و کنترل . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی