header-logo2.png FindHouse

راهکاری جدید برای تأمین برق استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی

راهکاری جدید برای تأمین برق استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی
استفاده غیرمجاز از برق ارزان برای استخراج ارزهای مجازی به یکی از دغدغه‌های اصلی صنعت برق تبدیل‌شده است که در این راستا، شیوه‌ها و طرح‌های جدید برای تأمین برق ماینینگ، ارائه شده است.

راهکاری جدید برای تأمین برق استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی

استفاده از برق ارزان کشورمان برای استخراج ارز دیجیتال ((ماینینگ از حدود دو سال پیش موردتوجه قرار گرفت به‌گونه‌ای که علاوه بر استخراج‌کنندگان داخلی، استخراج‌کنندگان خارجی نیز در کشورمان فعال شدند.

علاوه بر این ارزانی برق در کشورمان به گفته متولیان و دست‌اندرکاران صنعت برق، پای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال داخلی و بین‌المللی را به گاوداری‌ها، زمین‌های کشاورزی و مزارع بازکرده است.

استخراج ارزهای مجازی نیاز به استفاده از برق ارزان‌قیمت دارد تا حاشیه سود را برای استخراج‌کنندگان افزایش دهد، از طرف دیگر افزایش قیمت جهانی ارزهای دیجیتال سبب شده تعداد کسانی که می‌خواهند از این بازار برای خود کسب درآمدی داشته باشند روزبه‌روز افزایش یابد.

تعرفه پایین، عامل جذاب استخراج رمز ارز در ایران

«محمود رضا حقی فام» معاون وقت هماهنگی توزیع شرکت توانیر به فعالیت تولیدکنندگان بین‌المللی ارزهای مجازی در کشور اشاره کرد و گفت: پایین بودن تعرفه برق در ایران، موجب استقبال این تولیدکنندگان شده است.

وی با اشاره به یارانه دار بودن برق در کشور که عامل افزایش فعالیت این تولیدکنندگان ارز مجازی شده است، گفت: اکنون نگرانی ما حضور بیشتر تولیدکنندگان ارز مجازی بین‌المللی با توجه به نرخ پایین برق و استفاده بیش‌ازحد از برق است.

اکنون همزمان با افزایش ارزش ارزهای مجازی تعداد بیشتری از استخراج‌کنندگان وارد این عرصه شده‌اند و آن‌گونه که «همایون حائری» معاون برق و انرژی وزیر نیرو اعلام کرده است: افزایش روزافزون رمزارزها نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تری دارد که باید در این زمینه بیشتر تلاش کرد.

برخی این فعالان با رعایت قوانین نسبت به استفاده مجاز از برق اقدام کرده و حقوق مربوط را پرداخت کرده و به فعالیت ادامه می‌دهند.

اما مشکل اینجاست که تعداد زیادی از ماینرها با نادیده گرفتن قوانین تلاش دارند با سوءاستفاده از برق ارزان، حاشیه سود بالاتری نصیب خود کنند که این امر با واکنش‌های فراوان متولیان برق قرارگرفته و از برخورد قانونی با این افراد خبر داده‌اند.

تأمین برق بدون یارانه

اکنون و در تازه‌ترین موضوع گیری متولیان صنعت برق، سخنگوی صنعت برق از روشی جدیدتر برای تأمین برق این نوع مراکز خبر می‌دهد.

آن‌گونه که پایگاه خبری شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق آورده، «مصطفی رجبی مشهدی» در این رابطه گفت: تلاش شده تأمین برق مراکز استخراج رمز ارز از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر، بدون اختصاص یارانه انرژی انجام شود.

وی افزود: براساس مصوبه هیئت وزیران و ابلاغیه وزارت نیرو، نیروگاه‌های مقیاس کوچک باید جدید باشند و به شبکه سراسری برق متصل نباشند همچنین سوخت این نیروگاه‌ها یارانه دریافت نکرده و قیمت گاز آن‌ها معادل۷۰ درصد قیمت گاز صادراتی محاسبه می‌شود.

رجبی مشهدی ادامه داد:  هم‌اکنونیک هزار و ششصد و پنجاه مگاوات ظرفیت مصوبه نیروگاه‌های مقیاس کوچک در کشور وجود دارد و سالانه دویست مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک در کشور به شبکه برق متصل می‌شوند که قیمت خرید تضمینی برق آن‌ها نیز ۶۰۰تومان به ازای هر کیلووات ساعت و ۸ برابر قیمت فروش برق به مشترکان است.

سخنگوی صنعت برق گفت: مراکز استخراج رمز ارز می‌توانند علاوه بر نیروگاه‌های مقیاس کوچک، برق موردنیاز خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تازه تأسیس تأمین کنند که این نیروگاه‌ها علاوه بر مصرف نداشتن سوخت یارانه‌ای،  می‌توانند به شبکه برق متصل باشند.

وی افزود: این‌گونه مراکز استخراج رمز ارز، برق را بدون یارانه دریافت خواهند کرد.

رجبی مشهدی به مراکز غیرمجاز توصیه کرد پیش از برخورد قضایی و پرداخت خسارت به دلیل استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز، مجوز فعالیت را از وزارت صمت دریافت کنند تا وزارت نیرو نیز برق این مراکز را از روش‌های تعیین‌شده اختصاص دهد.

معاون هماهنگی و توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) هم روز پنجشنبه گذشته گفت: تاکنون و در چهار مرحله برگزاری مانور اصلاح و تعدیل روشنایی معابر ۵۰ هزار رمز ارز غیرمجاز جمع‌آوری‌شده است.

«غلامعلی رخشانی مهر» در چهارمین مرحله رزمایش سراسری اصلاح و تعدیل روشنایی معابر افزود: جمع‌آوری این تعداد رمزارز غیرمجاز منجر به صرفه‌جویی ۱۰۰ مگاواتی در مصرف برق شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این و در روزهای اخیر ۲۰ هزار رمز ارز غیرمجاز دیگر جمع‌آوری شده‌اند که ۳۰ مگاوات صرفه‌جویی را به همراه داشته است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: برخورد با رمز ارزهای غیرمجاز با جدیت دنبال می‌شود بنابراین به همه فعالان این بخش توصیه می‌شود برای استفاده از برق مجاز اقدام کنند.

رخشانی مهر ادامه داد: استفاده از برق به‌صورت مجاز هم به نفع استخراج‌کنندگان ارز است و هم مانع آسیب دیدن شبکه خواهد بود.

 

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

سامانه "ایران سابات" در ارتبا . . .

سامانه "ایران سابات" برای فرآیندمحور کردن بازدیدهای دوره‌ای از سامانه‌های خورشیدی مشترکان توسط شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی با حضور مجازی م . . .

اطلاعیه ثبت‌نام در آزمون نظام . . .

به اطلاع کلیه متقاضیان آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی می‌رساند، آزمون‌های مذکور در سال ۱۴۰۰ در کلیه رشته‌های مهندسی مندرج در قانون نظام‌مهندسی و کنترل . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی