header-logo2.png FindHouse

بازار میان‌روزی برق ایران به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد

بازار میان‌روزی برق ایران به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد
بازار میان‌روزی برق ایران در پی تصویب رویه بازار میان‌روزی هیئت تنظیم بازار برق و پس از چند ماه اجرای آزمایشی، به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد.

بازار میان‌روزی برق ایران به‌طور رسمی آغاز به‌کار کرد

پس از راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تهیه دستورالعمل اجرایی و اخذ تأییدیه از هیئت تنظیم بازار برق ایران، این بازار از روز جمعه یکم اسفندماه سال ۹۹ به‌طور رسمی کار خود را آغاز کرد.

برای ایجاد این بازار، تغییرات لازم در نرم‌افزارهای پایگاه داده بازار برق، نرم‌افزار(SCUC) و نرم‌افزار صورتحساب‌های بازار برق ایجاد شد. بازار میان‌روزی، روزی دو بار و برای بازه های ۱۵-۸ و ۲۴-۱۵ اجرا می شود و پیشنهاد قیمت تا ساعت ۲۰ روز قبل از بهره برداری قابل ویرایش است.

بر این اساس، با توجه به تجربه بازار روز پیش و ازآنجایی‌که بازار برق ایران به بلوغ مناسبی جهت توسعه رسیده، طراحی و توسعه بازارهای نزدیک به بهره‌برداری در راستای پوشش عدم قطعیت‌های بهره‌برداری ضروری بود.

همچنین، مراحل تحقیقاتی بازار میان‌روزی برق ایران از سال ۹۶ با همکاری متخصصان در معاونت‌های بازار برق و راهبری در شرکت مدیریت شبکه برق ایران و پژوهشگاه نیرو آغاز شد.

این گزارش می‌افزاید، با اجرای دقیق این بازار بتوان به اهدافی همچون ایجاد رقابت بیشتر و حداکثرسازی رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن سود تولیدکننده و مصرف‌کننده، پوشش عدم قطعیت‌های موجود در بهره‌برداری شبکه، افزایش امنیت سیستم با در نظر گرفتن آرایش تولید به‌روزرسانی شده رسید.

این گزارش حاکی است، ایجاد آرایش تولید با حداکثر قابلیت اطمینان ممکن با توجه به نزدیک بودن به زمان بهره‌برداری (خروج واحد، حادثه در شبکه، به‌روزرسانی سوخت و غیره)، ایجاد فرصت دوباره برای نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش پذیرفته‌نشده‌اند (ناشی از تغییرات بار و یا حوادث شبکه)، کاهش تبعات بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش پذیرفته‌نشده‌اند و در روز بهره‌برداری به درخواست مرکز کنترل باقیمت ۱٫۲ AVC تولید می‌کنند و کاهش هزینه‌های بازار ناشی از بهره‌برداری از نیروگاه‌هایی که در بازار روز پیش سلب فرصت شده‌اند از دیگر اهدافی است که می‌توان با ایجاد این بازار به آن‌ها دست یافت.

منبع: http://news.moe.gov.ir

اخبار مرتبط

سامانه "ایران سابات" در ارتبا . . .

سامانه "ایران سابات" برای فرآیندمحور کردن بازدیدهای دوره‌ای از سامانه‌های خورشیدی مشترکان توسط شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان رضوی با حضور مجازی م . . .

اطلاعیه ثبت‌نام در آزمون نظام . . .

به اطلاع کلیه متقاضیان آزمون‌های ورود به حرفه مهندسی می‌رساند، آزمون‌های مذکور در سال ۱۴۰۰ در کلیه رشته‌های مهندسی مندرج در قانون نظام‌مهندسی و کنترل . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی