header-logo2.png FindHouse

اجتناب‌ناپذیر بودن اشکالات پیش بینی نشده در توزیع برق

اجتناب‌ناپذیر بودن اشکالات پیش بینی نشده در توزیع برق
اردکانیان: یکی از بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین شبکه‌های توزیع برق در منطقه را داریم.

اجتناب‌ناپذیر بودن اشکالات پیش بینی نشده در توزیع برق

وزیر نیرو گفت: خاموشی برنامه‌ریزی نشده مربوط به اتفاقات و حوادث است و چنین شبکه بزرگی حتی اگر کمبود تولید هم نداشته باشد، بروز اشکالات پیش‌بینی‌نشده در آن اجتناب‌ناپذیر است. هفته آینده آخرین هفته بسیار گرم تابستان خواهد بود و پیش‌بینی ما این است که در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دمای هوا تا حدودی بالا باشد و وزارت نیرو نیز در حال آماده شدن برای شرایط پیش‌بینی‌شده است.

رضا اردکانیان ادامه داد: کشور ایران یکی از بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین شبکه‌های توزیع برق در منطقه را دارد. این شبکه توزیع شامل ۱۳۰۰ واحد تولید برق در نیروگاه‌های مختلف آبی، حرارتی و تجدیدپذیرها، ۷۸۰ هزار پست برق در انواع مختلف و بیش از ۹۵۰ هزار کیلومتر خطوط انتقال است. طبیعی است که چنین شبکه بزرگی حتی اگر کمبود تولید هم نداشته باشد مثل هرسال بروز اشکالاتپیش‌بینی‌نشده در آن اجتناب‌ناپذیر است. 

وی اضافه کرد: در سه روز گذشته یک الی دو دستگاه ترانسفورماتور پست امین الاشرافی تهرانپارس دچار حریق شد، بلافاصله همه دست‌به‌کار شدند که یکی از آن‌ها خوشبختانه برق‌دار شد و دومی تا حدود فردا شب به مدار برمی‌گردد.

وزیر نیرو بابیان اینکه خاموشی‌های برنامه‌ریزی نشده مربوط به اتفاقات و حوادث است، خاطرنشان کرد: مثلاً در استان وسیع تهران با هفت هزار و۵۰۰ مگاوات مصرف برق، حدود ۱۵۰ مگاوات کمبود برق ناشی از این اتفاقات و حوادث داریم و با اعلام قبلی به مناطق محدودی خاموشی دادیم که این خاموشی‌ها با چرخش و در جدول قرار دارد. ان‌شاءالله این مشکل نیز تا فردا مرتفع می‌شود. 

فرمانده مدیریت تأمین برق کشور تصریح کرد: آنچه طی دو سه روز گذشتهبه‌طور خاص از چهارشنبه شاهد همکاری وسیع هستیم، همکاری مردم برای مدیریت مصرف، همکاری و هماهنگی کامل صنایع بزرگ که خود پیش‌قدم شده و تا حدود ۳۰۰۰ مگاوات از بار کم کردند و اتفاقات دیگری ازجمله مصوبه هیئت‌وزیران شامل تعطیلی پنجشنبه‌ها، تغییر ساعات اداری و ... موجب شده که از بعدازظهر پنجشنبه خاموشی برنامه‌ریزی‌شده‌ای نداشته باشیم و امیدواریم این روال ادامه پیدا کند.

اردکانیان با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی یادآور شد: هفته آینده آخرین هفته بسیار گرم تابستان خواهد بود و پیش‌بینی ما این است که در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه دمای هوا تا حدودی بالا باشد و وزارت نیرو نیز در حال آماده شدن برای شرایط پیش‌بینی‌شده است. 

وی امضای تفاهم‌نامه وزارت نیرو با سازمان بسیج را مورداشاره قرارداد و اضافه کرد: یک حرکت وسیعی را با دستور فرمانده کل سپاه پاسداران برای پویش اصلاح مصرف شروع کردیم که در حال حاضر همکاران در دو سازمان فعال هستند. در این پویش بسیج، ادارات نیز به‌کار گرفته‌شده‌اند تا مصوبه دولت مبنی بر اینکه "تمامی سازمان‌های دولتی می‌بایست به نسبت پارسال ۵۰ درصد مصرف خود را کاهش داده و در خارج از ساعات اداری خاموش باشد، شناسایی ماینرهای غیرمجاز و ... " رعایت شود.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تمامی مولدهای خصوصی تشویق شده‌اند که به‌کار گرفته شوند. وزارت نیرو برق تولیدی آن‌ها را به چند برابر قیمتی که برق را به بخش خانگی می‌فروشد از این مولدها خریداری می‌کند.

اردکانیان همچنین با اشاره به واردات برق از کشورهای همسایه نیز گفت: از سه کشور ترکمنستان، ارمنستان و آذربایجان تا حدودی که برایشان مقدور بود برای شبکه برق کمک گرفتیم. واردات دیروز ۴۹۰ مگاوات بوده و صادرات را هم در کشور کاملاً کاهش دادیم و حدود ۳۰ تا ۳۵ مگابایت بیشتر نیست کهآن‌هم به دلایل فنی باید برقرار شود. 

فرمانده مدیریت تأمین برق کشور اظهار امیدواری کرد: همکاران بنده به‌صورت شبانه‌روزی در مرکز پایش مستقر هستند و امیدواریم که این اتفاقات و حوادث پراکنده در چند نقطه کشور نیز هرچه زودتر ترمیم شود تا به شرایط مناسب برسیم.

 

منبع: برق نیوز

اخبار مرتبط

گروه‌های ویژه برق پایتخت آغاز . . .

گروه‌های ویژه نظارت شبانه شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ با همراهی نمایندگان دادستانی تهران به‌منظور قطع روشنایی‌های غیرضروری و تزئینی ساختمان‌های ا . . .

یک ماه زودتر از پارسال از پیک . . .

مدیر امور دیسپاچینگ منطقه‌ای تهران اعلام کرد: روز سه شنبه ۸ تیرماه میزان مصرف با ثبت عدد ۱۰۷۱۵ مگاوات در زمان اوج مصرف (پیک) روز، از پیک نیاز مصرف سا . . .

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی