header-logo2.png FindHouse

تعلل عجیب در تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد

تعلل عجیب در تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد
درحالی‌که قرار بود بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات در تابستان ۱۴۰۰ به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های جدید تولید برق در مدار بهره‌برداری باشد، این واحد هنوز تکمیل‌نشده است.

تعلل عجیب در تکمیل نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد

نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد که پیش‌ازاین شاهد بهره‌برداری از دو واحد گازی آن به مجموع ظرفیت اسمی ۳۲۰ مگاوات بودیم، قرار بود با احداث یک واحد بخار با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات، تبدیل به یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت اسمی ۴۸۰ مگاواتی در فاز نخست شود.

بهره‌برداری از واحد بخار فاز نخست این نیروگاه تا پیش از شروع پیک تابستان ۱۴۰۰ در برنامه قرار داشت، اما در حالی شاهد آغاز تابستان هستیم که هنوز این واحد تکمیل‌نشده و با توجه به‌کندی روند اجرا در این پروژه، بعید به نظر می‌رسد تا پایان تابستان هم این واحد ۱۶۰ مگاواتی تکمیل شود.

این بلوک سیکل ترکیبی قرار بود با تکمیل واحد بخار، علاوه بر پشتیبانی برق استان لرستان، پشتیبان تأمین برق پیک استان‌های مجاور نیز در ایام گرم تابستان امسال باشد؛ در صورت بهره‌برداری از این واحد در موعد مقرر، شاهد افزایش ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تأمین برق در غرب کشور و به‌تبع آن پایداری بیش‌ازپیش شبکه برق و کاهش خاموشی‌ها در استان‌های غربی بودیم.

تأمین مالی واحد بخار فاز نخست این نیروگاه تماماً انجام‌شده، بااین‌وجود اجرای پروژه به‌کندی پیش می‌رود. 

محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی یک سال پیش (خرداد ۱۳۹۹) اعلام کرده بود که بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد در سال ۱۳۹۹ تکمیل‌شده و در سال ۱۴۰۰ وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

اما شاهد هستیم برخلاف وعده‌های داده‌شده، بخش بخار فاز نخست این نیروگاه هنوز وارد مدار نشده است. 

پروژه فاز یک نیروگاه خرم‌آباد شامل دو واحد گازی و یک واحد بخار، در سال ۱۳۹۶ به پیمانکار پروژه ابلاغ‌شده و پروژه‌ای که می‌بایست سه ساله به‌صورت کامل به بهره‌برداری برسد، هنوز تکمیل‌نشده و زمان تکمیل آن در هاله‌ای از ابهام است.

نیروگاه سیکل ترکیبی خرم‌آباد از مجموعه پروژه‌هایی است که با سرمایه‌گذاری مستقیم بنیاد مستضعفان، به‌منظور محرومیت‌زدایی، اشتغال‌زایی و افزایش ظرفیت تولید برق کشور در استان لرستان در حال اجرا است.

 

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو . . .

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از بررسی برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیرو در کمیسیون متبوعش خبر داد.

روزهای بحرانی شبکه برق با است . . .

مصرف برق کشور روز گذشته بالای ۶۵ هزار مگاوات بود و در ساعت ۱۳ و ۲۳ دقیقه به ۶۵ هزار و ۸۳۴ مگاوات رسید.

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی