header-logo2.png FindHouse

سکسیونر و انواع آن

سکسیونر و انواع آن
یکی از تجهیزات اصلی در هر ایستگاه برق فشارقوی سکسیونرها (Sectionner) هستند. لفظ سکسیونر لغتی است فرانسوی و به معنای جداکننده، و با دیس کانکتورها (Disconnector) نباید اشتباه گرفت (دیس کانکتور به معنای قطع کننده است). اما به‌صورت عام این دو لغت را توأماً در نقشه‌ها و محاورات برای سکسیونرها بکار می‌برند.

سکسیونر و انواع آن

سکسیونر:

عمل و کار سکسیونر در ایستگاه‌های برق فشارقوی جدا کردن قسمت‌ها و سکشن های مختلفی از تجهیزات است و عملیات مانور بروی تجهیزات را مهیا می‌سازد. نکته قابل‌ملاحظه در استفاده از این تجهیز، عدم قابلیت فرمان دهی در زیر بار است. یعنی بروی سکسیونرها در حالت On Load  نمی‌توان مانوری انجام داد، چراکه قابلیت قطع و وصل در زیر بار را ندارد و موجب صدمات و خسارات جدی به خود سکسیونر و دیگر تجهیزات می‌شود. در طراحی سکسیونرها هیچ تمهیدی جهت جلوگیری و محدود کردن قوس‌های شدید الکتریکی ناشی از باز و بسته کردن مدارات بکار نرفته است به همین خاطر تنها در حالت بی‌باری قادر به انجام فرمان بروی آن هستیم (البته در انواعی از سکسیونر های فشار متوسط (۲۰کیلوولت) سکسیونرهای خلاء بکار می‌رود).

سکسیونر باید در حالت بسته یک ارتباط گالوانیکی محکم و مطمئن در کنتاکت هر قطب برقرار سازد و مانع افت ولتاژ شود. لذا باید مقاومت عبور جریان در محدوده سکسیونر کوچک باشد تا حرارتی که در اثر کار مداوم در کلید ایجاد می‌شود از حد مجاز تجاوز نکند. این حرارت توسط ضخیم کردن تیغه و بزرگ کردن سطح تماس در کنتاکت و فشار تیغه در کنتاکت دهنده کوچک نگهداشته می‌شود، در ضمن موقع بسته بودن کلید نیروی دینامیکی شدیدی که در اثر عبور جریان اتصال کوتاه به وجود می‌آید، باعث لرزش تیغه و یا احتمالاً باز شدن آن نگردد.  ازاین‌جهتدر موقع شین کشی و نصب سکسیونر دقت باید کرد تا تیغه سکسیونر در امتداد شین قرار گیرد، بدین‌وسیله از ایجاد نیروی دینامیکی حوزه الکترومغناطیسی جریان اتصال کوتاه جلوگیری به عمل می‌آید.

طبق قوانین متداول الکتریکی جلوی هر کلید قدرتی از   یک کیلوولتبه بالا و یا هر دو طرف در صورتی که آن خط از هر دو طرف پتانسیل می‌گیرد سکسیونر نصب می‌گردد. برای جلوگیری از قطع و یا وصل بی‌موقع و در زیر بار سکسیونر معمولاً بین سکسیونر و کلید قدرت چفت‌وبست (مکانیکی یا الکتریکی) به نحوی برقرار می‌شود که با وصل بودن کلید قدرت نتوان سکسیونر را قطع و یا وصل نمود.  برخلافکلیدهای هوایی، سکسیونرها قادر به قطع هیچ جریانی نیستند.  آن‌هافقط در جریان صفر باز و بسته می‌شوند. این کلیدها اصولاً جداکننده هستند که ما را به جدا کردن کلیدهای قدرت روغنی، ترانسفورماتورها، خطوط انتقال و امثال آن‌ها از شبکه زنده قادر می‌سازند.  سکسیونرهااز لوازمات تعمیراتی و تغییر مسیر جریان می‌باشند.

نکته مهم دیگر این است که حتی درزمانی که دژنگتور بعد از سکسیونر باز است و فرمانی را به سکسیونر صادر می‌کنیم جهت باز کردن مدار شاهد آرک زدن شدید بین تیغه‌ها هستیم (بیشتر در ولتاژهای فوق توزیع و انتقال) لذا در این نوع سکسیونرها جهت جلوگیری از آسیب دیدن کنتاکت ها مکانیزم عملکرد سکسیونر قوی‌تر و سریعتر انتخاب می‌شود (مثلاً زمان باز شدن سکسیونرها در ولتاژ ۸۰۰ کیلوولت کمتر از ۱ ثانیه است). مکانیزم عمل‌کننده موتوری سکسیونرها شامل یک سری کنتاکتور، کلیدهای کمکی، کلید اصلی و موتور باقابلیت چپ‌گرد و راست‌گرد می‌باشد.

انواع سکسیونر ها:

  • سکسیونر تیغه‌ای یا اره‌ای
  • سکسیونر کشویی
  • سکسیونر دورانی
  • سکسیونر قیچی‌ای یا پانتوگراف

 سکسیونر تیغه‌ای یا اره‌ای:

از این سکسیونر در ولتاژهای کم تا ۳۰ کیلوولت برای قطع و وصل ولتاژ به دلیل داشتن حفاظت مطمئن درزمان عملکرد مورداستفاده قرار می‌گیرد. تیغه‌های آن می‌تواند از ساده به دوبل و از نوع تسمه‌ای به پروفیلی و میله‌ای و لوله‌ای تغییر یابد. نوع اهرمی آن در فشارقوی و فوق فشارقوی کاربرد دارد. این سکسیونرها به دلیل وجود شرایط جوی و وجود تنش‌های مختلف بایستی طوری نسب شود که در اثر نیروی برف یا باد به‌راحتی وصل نگردد.

(سکسیونر تیغه‌ای یا اره‌ای)

 

 سکسیونر کشویی:

این سکسیونر در مواقعی استفاده می‌شود که عمق تابلو کم باشد مانند کیوسک‌ها و قفسه‌ها. این نوع سکسیونر بیشتر به‌صورت میله‌ای در جهت عمودی قطع و وصل می‌شود و بیشتر در فشار متوسط کاربرد دارد.

(سکسیونر کشویی)

 

سکسیونر دورانی:

این سکسیونر در ولتاژهای بالا ۶۰ و ۱۱۰ کیلوولت مورداستفاده دارد و عملکرد این سکسیونر به‌صورت دو بازو در یک پل که جهت چرخش آن‌ها ۹۰ درجه معکوس همدیگر است می‌باشد، این نوع کلید در شرایط جوی نامناسب مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد.

(سکسیونر دورانی)

 

سکسیونر قیچی‌ای یا پانتوگراف:

این نوع سکسیونرها بیشتر در شبکه فوق فشارقوی کاربرد دارند و به لحاظ آنکه هر قطب روی یک پایه سوار است لذا ازنظر جایگیری در پست حجم کمتری اشغال می‌کند و بیشتر زیرخط فشارقوی نصب می‌گردد.

سکسیونر با قطع زیر بار:

این سکسیونرها به دلیل جلوگیری از حجم زیاد پست و جلوگیری از مانور اپراتور و همچنین برای جلوگیری از اینترلاک (تنش) بین سکسیونر و دژنکتور طوری طراحی می‌شوند که برای قطع و وصل خطی کوچک و یا فیدرهای تغذیه و یا راه‌اندازی موتورهای فشارقوی و همچنین وصل آن‌ها حدود ۵/۲ تا ۱۰ برابر قدرت قطع آنهاست و جریان قطع این کلیدها ۲ تا ۵/۲ برابر جریان نامی است. این نوع سکسیونرها دارای محفظه قطع ضعیفی می‌باشند که از نوع هوایی است.

 (سکسیونر با قطع زیر بار)

 

 

منبع: saa.ir

مقالات مرتبط

نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک، ایمن، کم‌هزینه
مقالات نیروکالا

نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای . . .

درحالی‌که در هر گوشه دنیا نیروگاه‌های هسته‌ای غول‌پیکر برای تولید انرژی از سال‌ها پیش فضای بسیاری از سطح زمین را تحت تصرف خود درآورده‌اند، امروز جهان به سمت ساخت نیروگاه‌های کوچک حرکت می‌کند.

مشاهده مقاله
آشنایی با شبکه‌های توزیع (قسمت آخر)
مقالات نیروکالا

آشنایی با شبکه‌های توزیع (قسم . . .

در قسمت پایانی به هادی‌ها، پایه‌ها، مقره‌ها، یراق‌آلات خطوط هوایی شبکه‌های توزیع، کنسول، کراس آرم و آرایش پایه‌ها، محاسبات الکتریکی خطوط هوایی، حریم خطوط هوایی شبکه‌های توزیع، محاسبات مکانیکی خطوط هوایی توزیع، مسیریابی و نقشه‌برداری خطوط . . .

مشاهده مقاله

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی