header-logo2.png FindHouse

خلاصه تعاریف واژه‌های برق

خلاصه تعاریف واژه‌های برق
شاید شما هم از آن دسته از افرادی باشید که به دلیل مسائل شغلی یا حتی علاقه با صنعت برق و اصطلاحات آن سروکار دارید شاید هم تازه به جمع به‌اصطلاح برقی‌ها پیوسته‌اید و می‌خواهید اصطلاحاتی کاربردی در این زمینه را بدانید، پس با ما همراه شوید تا تعدادی از آن‌ها را یاد بگیریم.

خلاصه تعاریف واژه‌های برق

شبکه به‌هم‌پیوسته:

شبکه ملی یا فرا ملی را یک شبکه به هم پیوسته گفته و می‌تواند سیستم‌های شبکه‌ای مختلفی را به هم در سرتاسر کشور ارتباط دهد. شبکه به هم پیوسته می‌تواند انرژی برق را به نحو اقتصادی توزیع نماید. این شبکه می‌تواند در بعضی نقاط به سیستم برق کشورهای همسایه هم متصل گردد.

خارج از شبکه:

شبکه‌های منطقه‌ای یا استانی و یا شبکه‌های جزیره‌ای که به شبکه‌های مجاور یا شبکه به هم پیوسته سراسری ارتباط و اتصال نداشته باشند.

پست یا ایستگاه برق:

محلی است که با مجموعه‌ای از تأسیسات و تجهیزات برقی شامل ترانسفورماتورها، کلیدها، سکسیونرها، وسایل اندازه‌گیری، خطوط ورود و خروج راکتور و کاپاسیتور و ... برای انتقال و توزیع برق از آن استفاده میشود.

انواع پست ازنظر جغرافیائی:

1- پست  GIS (کمپکت فشرده): به پستی گفته می‌شود که عایق استفاده‌شده در آن گاز SF6 است. یعنی تمام اجزای پست (بریکر- بأسبار- سکسیونر و...) با فضای آزاد ارتباطی ندارد Gas Isolated Substation و به همین دلیل فضای کمی را اشغال می‌نماید و سرپوشیده است (indoor)

2 - پست متعارف:(AIS   به پستی گفته می‌شود که کلیه تجهیزات اصلی در فضای باز قرار می‌گیرند و با توجه به شرایط آب و هوائی سطح اشغال‌شده توسط آن در مقایسه با پست فشرده بزرگ‌تر است

3- پست سیار: به پستی گفته می‌شود که در مواقع اضطراری و به‌طور موقت با نصب یک ترانسفورماتور سیار در محدوده خطوط انتقال به‌صورت T-off  یا ورود و خروج برق بخشی از مصرف‌کنندگان تأمین می‌گردد

انواع پست ازنظر تجهیزات:

1- پست  (SS:Switch Station) (کلید خانه): این پست فقط شامل خطوط انتقال و کلید و سکسیونر و راکتور می‌باشد. مثال: پست رود شور - جلال – تیران و غیره

2- پست (GS :Generator station) یا (پست بلافصل نیروگاهی): این پست متصل به یک نیروگاه می‌باشد و به آن دسته از پست‌هایی اطلاق می‌گردد که انرژی تولیدی نیروگاه را به شبکه انتقال می‌دهند، این پست‌ها جزء پست‌های انتقال نیستند و مالکیت آنها با نیروگاه می‌باشد.

3- پست‌های معمولی انتقال و فوق توزیع: این پست‌ها دارای دو یا چند سطح ولتاژ می‌باشد که توسط ترانسفورماتور به یکدیگر متصل‌اند.

نسبت تبدیل:

نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه (ثالثیه)

حداکثر بار اکتیو ( توان موثر):

حداکثر توان حقیقی که از ترانسفورماتورهای پست در طول یک دوره یک‌ساله می‌گذرد.

حداکثر بار راکتیو ( توان غیر موثر):

حداکثر توان راکتیو که از ترانسفورماتورهای پست در طول یک دوره یک‌ساله می‌گذرد.

ظرفیت پست:

ظرفیت نامی یک ایستگاه برق بر اساس مجموع قدرت ظاهری ترانسفورماتورهای نصب‌شده در آن برحسب مگا ولت‌آمپر و یا بر اساس ظرفیت حرارتی شینه برحسب کیلو آمپر.

ظرفیت راکتور:

ظرفیت نصب‌شده نامی راکتور، حک‌شده بر روی پلاک مشخصه آن برحسب کیلووات یا مگاوات.

ظرفیت خازن:

ظرفیت نصب‌شده نامی هر مجموعه خازنی به کیلووات یا مگاوات که بر روی پلاک مشخصه آن حک‌شده است.

طول مدار:

عبارت است از میانگین طول واقعی هادی یک مدار از پست مبدأ تا پست مقصد به کیلومتر.

طول مسیر:

عبارت است از مجموع فاصله دکل‌های خط بین دو نقطه مبدأ خط و مقصد آن یا اولین پست بعد از پست مبدأ به کیلومتر.

نام هادی:

نام تجاری – فنی هادی که در خط انتقال مورداستفاده قرارگرفته است.

طول کابل خط:

طول تعداد رشته کابل‌های بکار گرفته‌شده در طول مسیر.

نوع غلاف:

جنس غلاف کابل مورداستفاده قرار گرفته شده مسی – آلومینیومی است.

سطح مقطع:

سطح مقطع مؤثر کابل خط زمینی (برحسب میلی‌متر مربع)

 

 

خطوط انتقال برق:

 جریان مجاز:

حداکثر شدت‌جریانی که هادی در آن زمان به حد حرارتی می‌رسد. حداکثر جریانی که بدون صدمه زدن به هادی به‌طور دائمی می‌تواند از هادی عبور نماید.

تعداد باندل:

عبارت است از تعداد هادی‌های هر فاز که می‌تواند 2و 3و 4 سیم باشد که به‌وسیله جداساز بافاصله معین و موازی با یکدیگر نگاه داشته می‌شود و با یکدیگر درارتباط  میباشند.

سیم محافظ:

سیمی است که معمولاً برای محافظت هادی‌های فاز و سایر تجهیزات در مقابل برخورد مستقیم صاعقه مورداستفاده قرار میگیرد و در بالاترین قسمت برج نصب می‌گردد و از طریق برج به زمین اتصال دارد. جنس آنها فولاد گالوانیزه یا با پوشش آلومینیوم و یا از نوع آلومینیوم فولاد است که جدیداً از نوع با هسته فیبر نوری نیز استفاده می‌شود.

کد دیسپاچینگ خط:

شماره شناسایی خط بر اساس دستورالعمل‌های دیسپاچینگ. در شماره‌گذاری خطوط انتقال از دو حرف و سه رقم استفاده می‌گردد، حرف اول و دوم به ترتیب علامت شناسایی پست ابتدا و پست انتهای خط و اولین رقم بعد از حروف شناسایی، نشاندهنده سطح ولتاژ و دو رقم بعدی نشانگر شماره خط می‌باشند.

خط چند مداره:

خطی است که دارای چندین مدار برق با یک ولتاژ یا ولتاژهای مختلف میباشد.

 خط تکمداره:

خطی است که تنها یک مدار الکتریکی پست ابتدا را به پست انتها متصل نماید.

برج زاویه‌ای یا دکل کششی :(Tension Tower)

دکلی است که زاویه مجاز انحراف خط در آن زیاد است و با توجه به نوع آن می‌تواند اختلاف کشش در دو طرف را تحمل کند. زنجیره مقرهها در امتداد سیم قرار میگیرند. از این نوع دکل در مسیر مستقیم یا نقاط زاویه استفاده می‌شود.

برج آویزی یا دکل آویزی: (Suspension Tower)

دکلی است که زاویه مجاز انحراف خط در آن از چند درجه تجاوز نمی‌کند و زنجیره مقره به‌صورت I یا V تک یا چند تایی می‌باشد و کشش افقی سیم در دو طرف آن مساوی است.

 

منبع : سایت برق و الکترونیک

مقالات مرتبط

نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک، ایمن، کم‌هزینه
مقالات نیروکالا

نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای . . .

درحالی‌که در هر گوشه دنیا نیروگاه‌های هسته‌ای غول‌پیکر برای تولید انرژی از سال‌ها پیش فضای بسیاری از سطح زمین را تحت تصرف خود درآورده‌اند، امروز جهان به سمت ساخت نیروگاه‌های کوچک حرکت می‌کند.

مشاهده مقاله
آشنایی با شبکه‌های توزیع (قسمت آخر)
مقالات نیروکالا

آشنایی با شبکه‌های توزیع (قسم . . .

در قسمت پایانی به هادی‌ها، پایه‌ها، مقره‌ها، یراق‌آلات خطوط هوایی شبکه‌های توزیع، کنسول، کراس آرم و آرایش پایه‌ها، محاسبات الکتریکی خطوط هوایی، حریم خطوط هوایی شبکه‌های توزیع، محاسبات مکانیکی خطوط هوایی توزیع، مسیریابی و نقشه‌برداری خطوط . . .

مشاهده مقاله

به مجموعه بزرگ نیرو کالا بپیوندید

نیرو کالا بانک جامع نیروگاه ها ، شرکت ها و متخصصین حوزه برق و انرژی